Silis Kum Yıkama

Silis Kum Yıkama

Silis Kum Yıkama

En sert madenlerden biri olan silis kumu, taş ocaklarından bol miktarda çıkarılmaktadır. Bu nedenle sanayi tesislerinde is makinesi çalışan zeminlerde, yüksek aşınma dayanımının gerektiği yerlerde, ayrıca asitlerden etkilenmeyen yapısı nedeniyle inşaatlarda ve yapı kimya malzemeleri üretiminde güvenle kullanılır.
Silis kum ocaklarından çıkarılan silis kumları, yıkama tesislerinde kil ve topraktan tamamen arındırılır, kurutma tesislerinde kurutulmasının ardından, eleklerde gradasyonlarına ayrılır.
40-45 ve  60-70 AFS Standartlarına uygun olarak hazırlanmış ve tamamen kurutulmuş yüksek silis oranıyla yapı kimyasalları ve kumlama alanlarında kullanılmaktadır.
Maden sahamızdan çıkarmakta olduğumuz silis kumu, yıkama eleme ve sınıflandırma yöntemiyle üretim sürecimizde işler ve içerisinde bulunabilecek olan kil tamamen malzemeden ayrıştırılarak satışa sunulur.
Akvaryum kumu olarak genellikle taneleri 2-4mm kalınlığında kireçsiz dere kumu veya quarz kum kullanılır. Koyu renk tonlu kum tipleri akvaryumlarda daha dekoratif bir görünüm verirler. Akvaryum tabanında oluşturulacak kum örtüsünün yaklaşık 5cm kalınlığında olması tavsiye edilir. Birçok biyolojik dönüşüm akvaryum tabanında yer alır. Bu dönüşümler sonucu ortaya çıkan organik maddelerin bir kısmı, bitki kökleri tarafından besin maddesi olarak kullanmak üzere emilirler. Bazı balık türleri kumu kazarak kendilerine vaya yavrularına yuva yaparlar. Akvaryum kumundaki su dolaşımı biyolojik denge için son derece önemlidir. Kumda çok hızlı su dolaşımı besin maddelerinin birçoğunun oksitlenerek çökmesine ve bitkiler tarafından kullanılamayacak bir hale gelmelesine neden olur. Taban filtreleri bu yüzden bitkili akvaryumlarda tavsiye edilmezler.

Çok yavaş su dolaşımı ise kumda oksijenin çok azalmasına ve kokuşmaya neden olur. Ayrıca dolaşım olmazsa besin maddeleri bitki köklerine taşınamazlar. Çok ince kum kullanmak bu yüzden bitkiler için ideal değildir. Son yıllarda kumda optimal su dolaşımını sağlamak için düşük güçte taban ısıtıcıları kullanılıyor ve bitkiler, dolayısıyla balıklar üstünde de olumlu sonuçları da görülüyor. Laterit, tropik bölgelerde çok görülen, mineraller- özellikle de demirce zengin kırmızı bir kum tipidir. Akvaryum kurulurken kum konulmadan tabana bir miktar laterit dökülmesi bitkilerin uzun süreler demir eksikliği çekmeden büyüyebilmesine yardım edecektir. Beyaz renkte olanı kullanırsanız balıkların pislikleri çok çabuk belli olacaktır en ufak bir pislik sırıtıyor. Diğer renktekiler fazla belli etmiyor. Eğer silis kum alacaksanız kalsiyumlu kum almanızı öneririm suyun ph değerini dengede tutuyor.