Beyaz Silis Kum

Beyaz Silis Kum

Beyaz Silis Kum

Günlük hayatta görülmesi güç minyatür doğa parçalarını ortamlarımıza taşıyıp seyredebilme şansına sahip oluyoruz. Akvaryumlarımızda balıklarımızın ve bitkilerimizin sağlığını doğrudan etkileyen en büyük faktörlerin içinde; tankımıza dolduracağımız su kalitesi ve taban malzemesi olarak kullanacağımız kumun özellikleri yer almaktadır.

Akvaryum kurulumunda balıklarımızın ve bitkilerimizin istediği özelliklerde su ve kum kullanmak akvaryumlarımızın daha uzun ömürlü, sağlıklı ve güzel olmasını sağlayacaktır. Firmamız bu doğrultuda; su kalitesini artırmak amacı ile su arıtma cihazları ve taban malzemesi olarak kullanılan değişik özelliklerde akvaryum kumlarını Akvaryum sevenlerin beğenisine sunmaktadır. Akvaryumlarda taban ve filtre malzemesi olarak kullanılmakta olan Kuvars Kum, Doğal Taş, Bazalt, Lav Taşı, Zeolit, Aktif Karbon, Renkli Kumlar ve daha farklı mineral ve kumlar firmamız tarafından beşer litrelik şeffaf polietilen poşetlerde ve yine birer litrelik plastik kovalarda ambalajlanılarak satışa sunulmaktadır. Akvaryum suyunun kalitesini artırmak amacı ile de değişik kapasitelerde Otomatik Yumuşatma cihazları ile Reverse Osmos cihazlarının satışı firmamız tarafından yapılmaktadır.

Akvaryum kumu olarak genellikle taneleri 2-4mm kalınlığında kireçsiz dere kumu veya quarz kum kullanılır. Koyu renk tonlu kum tipleri akvaryumlarda daha dekoratif bir görünüm verirler. Akvaryum tabanında oluşturulacak kum örtüsünün yaklaşık 5cm kalınlığında olması tavsiye edilir. Birçok biyolojik dönüşüm akvaryum tabanında yer alır. Bu dönüşümler sonucu ortaya çıkan organik maddelerin bir kısmı, bitki kökleri tarafından besin maddesi olarak kullanmak üzere emilirler. Bazı balık türleri kumu kazarak kendilerine vaya yavrularına yuva yaparlar. Akvaryum kumundaki su dolaşımı biyolojik denge için son derece önemlidir. Kumda çok hızlı su dolaşımı besin maddelerinin birçoğunun oksitlenerek çökmesine ve bitkiler tarafından kullanılamayacak bir hale gelmelesine neden olur. Taban filtreleri bu yüzden bitkili akvaryumlarda tavsiye edilmezler.

Çok yavaş su dolaşımı ise kumda oksijenin çok azalmasına ve kokuşmaya neden olur. Ayrıca dolaşım olmazsa besin maddeleri bitki köklerine taşınamazlar. Çok ince kum kullanmak bu yüzden bitkiler için ideal değildir. Son yıllarda kumda optimal su dolaşımını sağlamak için düşük güçte taban ısıtıcıları kullanılıyor ve bitkiler, dolayısıyla balıklar üstünde de olumlu sonuçları da görülüyor. Laterit, tropik bölgelerde çok görülen, mineraller- özellikle de demirce zengin kırmızı bir kum tipidir. Akvaryum kurulurken kum konulmadan tabana bir miktar laterit dökülmesi bitkilerin uzun süreler demir eksikliği çekmeden büyüyebilmesine yardım edecektir. Beyaz renkte olanı kullanırsanız balıkların pislikleri çok çabuk belli olacaktır en ufak bir pislik sırıtıyor. Diğer renktekiler fazla belli etmiyor. Eğer silis kum alacaksanız kalsiyumlu kum almanızı öneririm suyun ph değerini dngede tutuyor.